Blog je zaměřen na koníčky a kdo je nesnáší.. ať sem nechodí!!!
Ohodnoťte můj blog Tady

Stahujte hry s koňmi TadyNěco ohledně koní

1. dubna 2009 v 12:37 | Lada |  Koně a poníci
Jezdecká škola
Až si budete jednou vybírat jezdeckou školu, měli by jste se po ní trošičku porozhlédnout. Měli by jste se podívat alespoň na jednu hodinu, jak se váš budoucí trenér chová k ostatním žákům. Měli by jste se také podívat do stáje na koně. Nejlepší pro ně je, když má každý svůj vlastní prostorný box. Neměli by být tmavé a malé, ale koně by měli mít dostatek světla, vzduchu a prostoru. Nejlepší je, když mají okýnko s výhledem na ostatní koně ve výběhu. Koně by se měli na vzájem vvidět a slyšet. Předem by jste si měli rozmyslet, jestli chcete jezdit v jezdeckém oddílu, nebo by jste radši jezdili sami. V jezdeckém oddílu by mělo být nejvíce 6 žáků, aby je trenér stačil kontrolovat a věnovat se každému z nich. Většinou se jezdí v řadách, trenér stojí uprostřed, vydává povely a sleduje vaši jízdu. Jak už jste se mohli dočíst, takové skupině se říká jezdecký oddíl. Výhodou učení se jízdě ve skupině je levnější, než kdyby jste se učili samostatně. Nevýhodou zase je, že se tam postupuje mnohem pomaleji. Někteří koně jsou chytří a udělají bez příkazu jeho jezdce to, co udělal kůň před nimi.V oddílu by měli být děti se stejnými jezdeckými schopnostmi.
Takhle to nějak vypadá v jezdecké škole.
Smysly koní
Pokud chcete na koni jezdit, měli by jste mu trošku rozumět. Koně se mezi sebou dorozumívají hlavně pohyby. Například kůň, který má uši nastražené dopředu vyjadřuje zájem o okolí. Pokud má jedno ucho dopředu a druhé dozadu znameneá to, že si není s něčím jistý a čeká co se stane dál. Pokud na něj však mluvíte, když na něm sedíte a on otočí jedno ucho k vám znamená to, že vás poslouchá. Když má kůň uši přilehlé k hlavě, říká tím něco jako "Bojím se! Něco není v pořádku!" a nebo "Už ani krok vetřelče!!! Nebo na to doplatíš!!!". Pokud uši jen otočí směrem dozadu, něco tam uslyšel. Musíte být připaveni, že když jedete lesem a kůň najednou uskočí, vy nic nemusíte vidíět ani slyšet. Slyší totiž lépe než člověk a také vidí jinak než my. Vidí sice barevně, ale jinak a lépe. Pokud váš kůň kousne koňě kterého ještě nezná znamená to, že není vítán na jeho pozemku. Pokud se však koně škrabou navzájem zubama znamená to, že se z nich stali nejlepšíkamarádi. Pokud kůň ve stáji svěsí spodní pysk říká tím, že je naprosto uvolněný a v klidu. Měli bychom dávat pozor také na to, že pokud jdeme s koněm na vodítku a kůň se náhle zastaví, neměli by jsme se hned otáčet a táhnout ho dál, ale měli by jsme chvíli počkat, protože kůň a ni nemusí vědět, že pred ním jdeme! Koně totiž mají oči po stranách hlavy a nevidí to co je před jejich čumákem. Proto taky někteří koně nemají zrovna v oblibě, když je hladíte po nose.
Kůň který na něco čeká.

Rozzlobený kůň.
Příprava koně na vyjížďku
Něž na koníka nasednete, musíte ho vyhřebelcovat. Dbejte na to, aby kůň nebyl před osedláním (ani po) špinavý od zaschlé hlíny přímo pod sedlem. Je to dobré hlavně pro dečku. Tady je velká šance, že nebudete muset nosit dečku domů ne vyprání hned po první jízdě. Mnohem důležitější však je, aby dečka nebyla na koni skroucená. Během jízdy by pak mohla koníka tlačit a bylo by to pro něj nepříjemné. Podbřišník utáhněte tak, aby sedlo nepadalo a zároveň koně netlačilo.Nejlepší je, když podbřišník utáhnete co nejvíce, pak se s ním kousek projdete a utáhnete řemen znovu o trochu méně (to proto, že se skoro každý kůň při sedlání nafoukne). Při uzdění koni přetáhněte ohlávku přes hlavu a pověste mu ji na krk. Pokud se nedá rozepnout, tak radši dejte koníkovi na krk jen otěže. Stoupněte si ke koni tak, aby byl po vaší pravé ruce. Pak ho pravou rukou chyťte pod krkem, levou rukou mu do huby strčte udidlo a přetáhněte nátýlník přes uši. Toto dělejte velmi opatrně, protože většina koní je na uši citlivá! Pak mírně utáhněte všechny řemínky a sundejte z krku ohlávku (pokud jste mu tam nějakou pověsili). Z ohlávky teď odepněte vodítko a připněte jej k jedné straně udidla. A teď hurá do sedla.Nasedá se vždy z prava a tak, že levou nohu dáte do třmenu a pravou přehodíte přes koňskou záď. Jakmile se ocitnete v sedle, upravte si třmenovou délku podle svých noh. S tímto už vám poradí trenér.
Kompletní výstroj koně.
Jízda
Vaše první jízda nebude nijak těžká, jen vám dá možná trochu zabrat, než si zapamatujete všechny ty názvy. Pokud se v příštích hodinách v názvu spletete, trenér vám to jistě nebude mít za zlé. I on tím jistě prošel. Vysvětlí vám různé části sedla: přední rozzsocha - za ni se můžete držet, když se bojíte. Pokud se podíváte na westernové
sedlo, uvidíte malé držátko(hruška). Pod ním je přední rozzsocha.
zadní rozzsocha - tady už jste asi poznali, že to je nízký výstupek na druhém konci.
posedlí - to je to, ne čem sedíte.
stehenní opěrky - když se na sedlo podíváte z boku, zjistíte, že má měkkou část. Tam patří
kolena.
třmeny - po stranách visí tenký kov s velkou dírou uprostřed. Tam se dávají šlapky. Říká se
tomu třmen. Je vždy po obou strnách sedla.
třmenový řemen - to, na čem třmeny visí se nazývá třmenový řemen.
A také uzdy: otěže - je to, co držíte v rukou.
udidlo - udidlo se dává koni do huby.
nánosník - né každá uzda nebo uzdička má nánosník. Je to to, co mívá kůň na nose.
čelenka - to jste jistě poznali z názvu. Je to to, co mají koníci na čele.
nátýlník - tato část se koni převléká přes uši. Z tohoto jste jistě poznali, že je to za ušima.
podhrdelník - tento řemínek se musí utahovat a rozepínat. Je pod bradou.
Nejdříve budete jezdit ještě samostatně, aby s vámi kůň někam neutekl a trenér vás měl pěkně na lonži. Otěže chyťte tak, aby jste měli ruce v pěstech, tesně u sebe, na kohotku koně a tak, abyjste měli malíčky pod otěžemi. To znamená, že vám budou oba tyto spojené řemeny procházet mezi malíčkem a prsteníčkem. Nejdříve budete jistě jezdit jen krokem. Potom už budete moct zrychlit a pojedete klusem, pak cvalem a na konec se budete učit ten nejrychlejší krok - trysk., Korok je na čtyři doby. To jistě sami poznáte. Klus je na doby dvě. Poznáte to tak, že když jedete klus střední lehký, zvedáte se a dosedáte. To stále opakujete a počítáte si u toho 1 2 1 2 1 2... Cval už je rychlejší. Je na tři doby. Není to lehké nějak vysvětlit jak to poznáte, ale můžete to poznat podle sluchu. Kopyta koni klapou o zem třikrát (pokaždé). A potom je tu trysk. Je na čtyři doby stejně jako krok. Tady není už vůbec lehké chod vysvětlit! Je to prostě rychlejší cval.
Sedlo

Otěže
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama